Tatry Wysokie

Tatry Wysokie są najwyższymi górami w Polsce, zarazem stanowią jedno z najwyższych pasm górskich pomiędzy Alpami a Kaukazem. Wyższe są jedynie góry Półwyspu Bałkańskiego – Riła, Pirin, Olimp, Szar Płanina, Góry Północnoalbańskie i Korab. Najwyższymi szczytami w Tatrach Wysokich są Gerlach (2655 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2627 m) po stronie słowackiej. Po stronie polskiej najwyższym szczytem są Rysy (2499 m n.p.m.), inne znane góry to m.in. Mięguszowiecki Szczyt, Świnica, Kozi Wierch.


W poniższym zestawieniu znajdują się najbardziej popularne szlaki w polskich Tatrach Wysokich:

Kościelec

Kościelec to może nie najwyższa, ale na pewno jedna z najpiękniejszych gór w najbliższym otoczeniu Zakopanego. Wznosi się niczym ogromna piramida, rozcinając Dolinę Gąsienicową na dwie części. Wycieczkę na jego szczyt można połączyć ze zwiedzaniem większości z kilkunastu znajdujących się tu stawów - jest to trasa niezbyt trudna, a przy tym bardzo widokowa i pozwalająca zaznać trudów skalnej wspinaczki. Wejście od schroniska na Hali Gąsienicowej nie powinno zająć więcej niż 2.30 godz. Na sam szczyt można dojść czarnym szlakiem od Czarnego Stawu Gąsienicowego.
Wejść na szczyt można czarnym szlakiem z Karbu – uznany za trudny (bez sztucznych ułatwień – niebezpieczny w razie mokrej lub śliskiej skały) – o czym informują stosowne tablice na przełęczy. Do Karbu prowadzą dwa szlaki z Doliny Gąsienicowej: jego przedłużenie znad Czarnego Stawu i niebieski od szlaku na Świnicką Przełęcz.

Dolina Pięciu Stawów

Jedna z najpiękniejszych tras prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a stąd przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka. Zobaczyć przy niej można najwyższy polski wodospad, najpiękniejsze schronisko, a także dwa największe i z pewnością najpiękniejsze tatrzańskie stawy. Przez większość trasy rozciąga się wspaniały widok, zarówno dzikich poszarpanych szczytów, jak i malowniczych górskich "pojezierzy". Całodniowa, piękna wędrówka jest raczej łatwa, a zajmuje ok. 5 godz. W okolicach Doliny Pięciu Stawów Polskich znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych:

Rysy

Najwyższym szczytem, który można zdobyć w Tatrach Wysokich, bez potrzeby wynajmowania przewodnika, są Rysy, których główny (po stronie słowackiej) wierzchołek sięga 2503 m n.p.m. Najłatwiejsze dojście na szczyt, prowadzi od Popradzkiego stawu (ok. 2.30 godz.) szlakiem niebieskim, a później czerwonym. Jest dużo prostsze i bezpieczniejsze niż wejście od strony polskiej, a dodatkowo po drodze mija się najwyżej położone w Tatrach schronisko - Chatę pod Rysami lezące pod przełęczą Waga, na wysokości 2250 m n.p.m. Natomiast zdobycie szczytu od północy, od strony Morskiego Oka to prawdziwa wspinaczka, zajmująca ok. 3.45 godz. Na szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne: od strony polskiej oraz od strony słowackiej:Orla Perć

Przyszedł czas na najtrudniejszy i najwspanialszy szlak w Tatrach Wysokich - słynną Orlą Perć. Prowadzi ona skalistą granią od przełęczy Zawrat, przez Kozie Wierchy, Granaty i Buczynowe Turnie na przełęcz Krzyżne. Znana jest z wielkiej ilości trudnych miejsc ubezpieczonych łańcuchami i klamrami, a czasami również efektownymi drabinkami. Samo przejście Orlej Perci zajmuje ok. 6 godz., ale można ją podzielić na znacznie krótsze odcinki, dzięki licznym szlakom zejściowym od strony Doliny Gąsienicowej i Pięciu Stawów Polskich. Tak czy inaczej - na przejście krótszych fragmentów przeznaczyć trzeba ok. 6 godz., a decydując się na cały szlak za jednym razem trzeba liczyć się z 10-godzinną wspinaczką. W rejon Orlej Perci prowadzi wiele popularnych szlaków dojściowych z:

Kasprowego Wierchu i Świnicy:

Doliny Gąsienicowej ze schroniska „Murowaniec”: Doliny Pięciu Stawów Polskich ze schroniska: Poniżej fragment Orlej Perci widziany z Przełęczy Krzyżne:

Morskie Oko wraz z Czarnym Stawem pod Rysami

To tutaj turyści zazwyczaj kierują swoje pierwsze kroki. Morskie Oko, uważane za najpiękniejsze z tatrzańskich jezior, położone jest w Dolinie Rybiego Potoku. O jego popularności można się przekonać zwłaszca latem, gdzie w stronę owego jeziora podążają spore tłumy turystów. Nad Morskim Okiem stoi najstarsze z tatrzańskich schronisk, warto w nim odpocząć lub przenocować przed wyprawą w najwyższe partie Tatr, znajdujące się po polskiej stronie.
Wyżej umiejscowiony jest Czarny Staw pod Rysami. Cienie rzucane przez szczyty oraz występująca w wodzie sinica nadają jezioru ciemny, nieomal czarny kolor, co ma swoje odzwierciedlenie w jego nazwie. Szlaki prowadzące do Morskiego Oka:

Do Czarnego Stawu pod Rysami prowdzi droga wschodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu.