Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki jest najwyższą częścią Beskidów Zachodnich. Jego kulminację stanowi Babia Góra (1725 m n.p.m.) i jest jedynym miejscem w Polsce (poza Tatrami) gdzie występuje piętro alpejskie z typową dla niego florą i fauną. Z tego powodu Babia Góra jest chroniona jako Park Narodowy. Wzdłuż grzbietów Beskidu Żywieckiego biegnie granica polsko-słowacka. W jego obrębie można wyróznić: Pasmo Babiogórskie wraz z Pasmem Przedbabiogórskim, Pasmo Policy, Pasmo Orawsko-Podhalańskie oraz Beskid Orawsko-Żywiecki. Masyw Babiej Góry wyraźnie odcina się od sąsiadujących z nim pasm Jałowieckiego i Policy. Wyższy z dwóch szczytów Babiej Góry nosi nazwę Diablak (1725 m n.p.m.) i jest oddzielony od mniejszego szczytu (Mała Babia Góra 1517 m n.p.m.) przełęczą Brona.Diablak ma krajobraz wysokogórski, jego nazwa i jak i całego masywu nawiązuje do legend, w których była mowa o tym , kto był odpowiedzialny za powstanie Babiej Góry. Legenda głosi, że to czarownice, zwane z prasłowiańska "babami". Zgodnie z ludowymi wierzeniami, nagłe załamanie pogody na Babiej Górze, mgły, śnieżyce, zadymki przypisywane są zmiennym "humorom" owych bab. Najlepszą bazą wypadową w masyw Babiej Góry jest Zawoja. W Markowej, jednym z przysiółków od 1906 r.turyści zmierzający na wierzchołek Babiej Góry mogą posilić się lub skorzystać z bazy noclegowej w schronisku na Markowych Szczawinach. Jedną z możliwosći dojścia na szczyt z Markowych Szczawin jest Perć Akademików, jak nazwano usiany głazami, stromy szlak. Miejscami jest on ubezpieczony łancuchami i klamrami.

Na zachodzie Beskidu Żywieckiego, wznosi się Wielka Racza, do której zalicza się Wielką Raczę (1236 m n.p.m.), Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.) oraz Mała Rycerzowa (1207 m n.p.m.). Wielka Racza słynie z przepięknych widoków, zwłaszcza na Małą Fatrę.

Szlaki turystyki pieszej:

Grupa Wielkiej Raczy: Grupa Pilska i Romanki: Masyw Babiej Góry: Pasmo Policy i Pasmo Orawsko-Podhalańskie:

Na wielu rzekach i potokach występują progi rzeczne, na których powstają wodospady i kaskady, a pod nimi kotły eworsyjne i baniory. Liczne progi występują np. na potoku Cicha. Największe z wodospadów to Wodospad w Sopotni Wielkiej i Wodospad na Mosornym Potoku.

Występują źródła wód mineralnych, głównie są to solanki i wody siarkowe. Najbardziej znane są źródła solankowe w miejscowości Sól, duże źródło solankowe występuje w Sidzinie Górnej. Źródła siarkowe występują w miejscowościach Lipnica Wielka i Lipnica Mała oraz na Śmierdzącym Potoku w miejscowości Złatna.